O nas

Grupa Badawcza Kwantowych Technologii Informacyjnych prowadzi interdyscyplinarne badania z pogranicza fizyki kwantowej, informatyki i matematyki dyskretnej. Mamy siedzibę w Instytucie Informatyki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Inspirowani niezwykłymi właściwościami korelacji kwantowych i zmotywowani najnowszymi osiągnięciami w platformach kwantowych, na przykład kwantowej fotoniki zintegrowanej i nadprzewodzących kubitów, naszym celem jest stworzenie nowych protokołów dla technologii hybrydowych, takich jak kwantowo wspomagana komunikacja i kwantowo wspomagane obliczenia.

Nasza praca koncentruje się przede wszystkim na badaniach teoretycznych m.in. dystrybucji klucza kwantowego i jego dalszego wykorzystania do wzmocnienia innych kwantowych schematów kryptograficznych; a także rozwijania dyskretnych transformat kwantowych, alternatywnych do kwantowej transformaty Fouriera, które mogą stanowić podstawę przyszłych algorytmów kwantowych. Fascynuje nas również natura kwantowej losowości. Naszą ambicją jest projektowanie ulepszonych kwantowo protokołów w sposób ułatwiający ich dalsze wdrażanie w rzeczywistych aplikacjach. W tym celu uważnie badamy dostępne zasoby kwantowe i utrzymujemy ścisłą współpracę z eksperymentatorami.

Posiadamy ogólnoświatową sieć współpracy z uniwersytetami, a także z kwantowymi MŚP i przemysłem kwantowym. Koordynujemy MSCA ITN ?AppQInfo? (www.appqinfo-itn.eu) i jesteśmy częścią sieci INSQT.

Proszę poznać naszego pupila Erwina, Manula mieszkającego w Warszawskim ZOO.

Zachęcamy do kontaktu. Zapraszamy do współpracy i dyskusji!