Pracuj z nami

Ciągle zatrudniamy! Jeśli jesteś studentem/doktorantem/postdokiem, złóż zapytanie o stanowisko w naszych projektach, wysyłając CV naukowe na adres mstobinska@mimuw.edu.pl

Poniżej kilka wskazówek dotyczących życia i pracy w Warszawie.

Zaplanuj pobyt

Przed przyjazdem do Warszawy

Centralne Biuro Spraw Pracowniczych Uczelni musi zebrać wszystkie wymagane dokumenty, aby móc podpisać umowę. Niezbędne informacje i instrukcje otrzymasz od naszego wydziałowego pracownika kadr ( kadry@mimuw.edu.pl ). Skontaktuj się z nimi i postępuj zgodnie z ich instrukcjami.

Oto lista kontrolna, którą należy wypełnić 2 tygodnie przed podpisaniem umowy:

  1. Wypełnij ankietę swoimi danymi osobowymi. Otrzymasz go e-mailem od naszego wydziałowego pracownika HR. Po wypełnieniu ankiety odeślij ją e-mailem.
  2. Wyślij skan lub kopię dowodu osobistego lub paszportu wraz z dokumentem potwierdzającym stopień naukowy (doktorat lub równoważny). Przyspieszy to proces i ułatwi Ci zatrudnienie.
  3. Przynieś oryginalne dokumenty:
    • ID;
    • Dyplom;
    • Poprzednie świadectwo pracy (jeśli dotyczy). Za każdy rok pracy otrzymasz dodatkowy 1% wynagrodzenia.
    • Jedno zdjęcie portretowe.

Przed rozpoczęciem pracy

Zalecamy przybycie do Warszawy co najmniej 1-2 tygodnie przed rozpoczęciem pracy na Wydziale. 

Zazwyczaj zostaniesz poproszony o osobiste zameldowanie się po przybyciu do biura kadr Wydziału (ul. Banacha 2, I piętro, pokój 2260).

OTO  LISTA  KONTROLNA , KTÓRĄ NALEŻY WYPEŁNIĆ  

PODCZAS PIERWSZYCH DNI  POBYTU:

1. Zaaplikuj o numer PESEL

PESEL (z ang: Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności to krajowy numer identyfikacyjny w Polsce.

Od 2018 r. każdy cudzoziemiec w Polsce powinien posiadać numer PESEL i jest zobowiązany do zarejestrowania swojego adresu w odpowiednim urzędzie dzielnicy (w której mieszka). Procedura meldunkowa obejmuje już nadanie unikalnego numeru PESEL danej osobie, więc technicznie każdy zagraniczny student i pracownik w Polsce powinien posiadać numer PESEL. Oczywiście nie każdy go posiada, ale jeśli rozważasz dłuższy pobyt w Polsce, powinieneś pomyśleć o przejściu całej procedury.

Logowanie do USOSweb

Aby zalogować się do systemu, należy podać numer PESEL oraz hasło jako identyfikator. Cudzoziemcy podają „sztuczny” PESEL zamiast prawdziwego numeru PESEL. Jest on tworzony automatycznie po wprowadzeniu danych osobowych do systemu.

2. Załóż  konto bankowe 

Otwarcie konta w Polsce jest łatwe i szybkie. Nie musisz umawiać się na żadne spotkania, a konto podstawowe jest bezpłatne. Musisz jednak dostarczyć bankowi wszystkie wymagane dokumenty. Aby cały proces był łatwy i sprawny najlepiej zadzwonić bezpośrednio do banku, wyjaśnić swój status (rezydent/nierezydent) i zapytać o wymagane dokumenty. Inne przydatne pytania to:

  • Czy numer PESEL jest wymagany?
  • Czy istnieje system bankowości internetowej?
  • Z jakich innych usług bankowych możesz skorzystać?

Wymagane dokumenty mogą się różnić w zależności od banku. Dlatego najlepiej poszukać informacji na ich stronie internetowej lub zadzwonić na infolinię.

Poniżej znajdziesz listę banków znajdujących się najbliżej MIM UW. Wielu doktorów otwiera tam konta i ma pozytywne doświadczenia

  • Oddział Banku Millenium, ul. Grójeckiej 59/63
  • ING Bank Śląski, ul. Grójeckiej 81/87
  • PKO Bank Polski SA, ul. Grójeckiej 65a

3. Zaplanuj 1 dzień na obowiązkowe badanie lekarskie 

Zaplanuj jeden dzień na obowiązkowe badanie lekarskie w Centrum Medycznym na ul. Waryńskiego 10A lub Krakowskie Przedmieście 24/26. Zabierz ze sobą dowód osobisty (prawo jazdy, paszport itp.) w celu potwierdzenia tożsamości oraz skierowania przygotowane przez pracowników Wydziału. Po badaniu lekarskim otrzymasz zaświadczenie wymagane do akt. Prosimy o przyniesienie go do biura HR.

4. Zaplanuj około 0,5h na podpisanie wszystkich wniosków, oświadczeń, regulaminów itp., abyśmy mogli przygotować dla Ciebie umowę

5. Zleć tłumaczenie dyplomów i certyfikatów na język polski przez tłumacza przysięgłego

Pierwszy tydzień

E-mail uniwersytecki

Dostęp do uczelnianego adresu e-mail ( imię.nazwisko@mimuw.edu.pl ) uzyskasz w Laboratorium Komputerowym, pokój 2260, już pierwszego dnia pracy. W sprawach biznesowych używaj tylko tego e-maila. Jeśli chciałbyś mieć inny alias, zapytaj szefa LK (Michał Bassa, pokój 3010, II piętro;  m.bassa@mimuw.edu.pl ).

Możesz także stworzyć własne konto e-mail UW za pomocą Gmaila, aby kontaktować się ze studentami i innymi pracownikami. Szczegółowe instrukcje są dostępne  tutaj .

WAŻNE: Zaktualizuj swój adres pocztowy w wydziałowym biurze HR, aby mieć pewność, że będziesz otrzymywać na czas wiadomości z wydziału i centralnych biur uniwersyteckich.

Elektroniczna Karta Pracownika (ELP)

Każdy pracownik UW może otrzymać Elektroniczną Kartę Pracownika, niezależnie od formy zatrudnienia. Dzięki Elektronicznej Karcie Pracownika będziesz mógł:

  • zakodować na nim kartę komunikacji miejskiej
  • zapłacić za parkowanie
  • skorzystać z BUW (biblioteki Uczelni)
  • wejść do Ogrodu Botanicznego UW
  • korzystać z ośrodków sportowych UW.

ELP można uzyskać w sekretariacie właściwego instytutu (pok. 4660, III piętro)

Pierwszy miesiąc

Wyjazdy i konferencje krajowe i zagraniczne ? zanim wyjedziesz w delegację lub kupisz cokolwiek z pieniędzy projektu, koniecznie skontaktuj się z Biurem Wsparcia Badań (pokój 2110, I piętro, Magdalena Szwaranowicz:  mszwaranowicz@mimuw.edu.pl)

Przegląd  zasiłków socjalnych  ,  pomocy finansowej ,  ubezpieczenia ,  możliwości uprawiania sportu i rekreacji  ,  rodziny i dzieci.

Ubezpieczenie medyczne ? warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie medyczne, które daje dostęp do prywatnej opieki medycznej (LUX MED). Szczegółowych informacji udziela Marzena Górska  gorska@adm.uw.edu.pl , Pałac Kazimierzowski, Krakowskie Przedmieście 24/26, pok. 1.

Tutaj znajdziesz  Regulamin Pracy Pracowników  Uniwersytetu Warszawskiego.

Jeśli napotkasz jakiś problem na Uczelni, istnieje wiele jednostek, które mogą Ci pomóc, na przykład:

  • Poradnia Psychologiczna   UW
  • Koordynator antymobbingowy na UW (obecnie Magdalena Miksa;  antymobbing@uw.edu.pl ). Więcej na temat rozporządzenia antymobbingowego przeczytasz  tutaj .

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, sprawdź:

Zawsze opłaca się podjąć wysiłek nauczenia się języka polskiego mieszkając w Polsce. Zapraszamy do udziału w Polonicum UW, Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców i jak najlepszego wykorzystania pobytu w Polsce. Dowiedz się więcej o  języku polskim dla obcokrajowców .

Mamy nadzieję, że ta lista kontrolna zapewni bardziej uporządkowany przegląd pierwszych dni spędzonych z nami. Cieszymy się, że jesteś na pokładzie i zawsze możesz skontaktować się z działem HR i wszystkimi kolegami z zespołu, jeśli masz jakiekolwiek pytania.